Kierownictwo duchowe

Kiedy potrzebujesz pomocy duchowej

Dla kogo jest kierownictwo duchowe?

“Świadomość” to słowo klucz w kierownictwie duchowym. Każdy wierzący, który chce pogłębić swoje życie duchowe, powinien mieć kierownika duchowego, aby zwiększać swoją świadomość religijną. Wyczytane treści nie wystarczą. Do wiedzy, jak to w życiu, oprócz teorii potrzebna jest również praktyka (chociaż bardziej wolę określenia: wyczucie, intuicja). Proponuję kierownictwo duchowe wszystkim, którzy chcą:

 • wyznaczyć sobie na najbliższy czas duchowy cel
 • lepiej i głębiej odprawiać jakieś nabożeństwo
 • bardziej zrozumieć Mszę świętą ( jej poszczególne elementy) i przez to owocniej ją przeżywać
 • wyjaśnić punkty katechizmu lub jakieś teologiczne terminy
 • nauczyć się pogłębionej modlitwy
 • przygotować się do sakramentu (kapłaństwa, małżeństwa, życia zakonnego)
 • zaznajomić się z Pismem świętym i wejść w medytację Słowa Bożego
 • wspólnie z kierownikiem duchowym “czytać” jakąś książkę (by lepiej zrozumieć jej treść)
 • uporządkować jakiś typ duchowości (duchowość maryjną, pasyjną, 9 Pierwszych Piątków Miesiąca, 5 Pierwszych Sobót Miesiąca, Nowennę Pompejańską itd.)
 • nauczyć się rozpoznawania, co jest dla nich dobre, a co złe (w aktualnej sytuacji duchowej)
 • wyjść z kryzysu duchowego i na nowo, jeszcze konsekwentniej zaangażować się w sprawy wewnętrzne
 • stawać się coraz szczęśliwszym człowiekiem dzięki autentycznie przeżywanej  wierze

Czy powyższe rzeczy można zrobić samemu? Oczywiście, że tak! Wielu katolików na własną rękę zdobywa wiedzę i zyskuje różne potrzebne dla życia duchowego umiejętności. Są jednak takie momenty, kiedy chce się przyspieszyć (lub usprawnić/ uporządkować) sprawy ducha i potrzeba pomocy z zewnątrz. Zresztą nie tylko to. Zobaczmy, że o wiele bardziej cenimy kursy pozwalające nam zyskać umiejętności razem z jakiś przewodnikiem. Kursy aktorskie proponują trenerów, szkoły językowe native speaker’ów, a terapie psychoterapeutyczne odbywają się z wyszkolonymi terapuetami. Dlaczego więc tak ważna dziedzina życia jak duchowość, ma być przeżywana tylko intuicyjnie? Efekty, jakie uzyskują osoby prowadzone przez doświadczonych księży mówią same za siebie.

Do kierownictwa duchowego przyjmowane są tylko osoby pełnoletnie.

Jak przebiegają spotkania?

Nie ma jednego, sztywnego schematu pracy duchowej. Każdy ma inne potrzeby i możliwości. Na pierwszym spotkaniu wyznaczamy sobie cele i duchowe pragnienia, by wiedzieć w którym kierunku się udajemy. Określamy swoją aktualną sytuację oraz to, co chcielibyśmy osiągnąć. Zawiązujemy buty i idziemy w tę stronę. Co tydzień (wyznaczamy stały dzień i godzinę) poprzez Skype (https://www.skype.com/pl/ ) łączymy się na kamerze na 30 minutową rozmowę. Aby ten czas nie był tylko “przegadany” o wszystkim i o niczym, osoba prowadzona przesyła kierownikowi duchowemu przed każdym spotkaniem 3-5 punktów, które będzie chciała poruszyć.

Jeśli wcześniej zdecyduje, że chce rozwijać się zgodnie z jakąś książką/katechizmem, to na każdym spotkaniu będzie omawiana jej część lub punkt katechizmu.

Kim jest ks. Piotr Śliżewski?

Normalny, diecezjalny ksiądz (diecezja szczecińsko-kamieńska – aktualnie posługuje w Bielicach k. Pyrzyc) wyświęcony na kapłana w 2015 roku. Od samego początku czuje wielką wartość kierownictwa duchowego. Posługiwał przy różnych formach duszpasterstwa ( Odnowa w Duchu Świętym, Neokatechumenat, Kościół Domowy, Wojownicy Maryi, prowadził adoracje z okazji Godziny Świętej, Liturgiczna Służba Ołtarza). Napisał książki:

 • Rozważania Różańcowe, 
 • Jak owocnie uczestniczyć we Mszy świętej? 
 • Spowiedź. To naprawdę pomaga!
 • Mała szkoła przebaczania.
 • Jeszcze tego nie wiesz? Słowa, które zmieniają życie
 • Pobudka. Jak rozpocząć dzień modlitwą

Nagrał również pełnometrażowy film maryjny pt. “Kim jest dla mnie Maryja?”. Jest pomysłodawcą i inicjatorem popularnego (ponad 2 miliony wyświetleń na Youtube) filmu o kapłaństwie “Powołany” (zobacz film: https://youtu.be/Zoos1qXlINM ). Założył i redaguje portale: Ewangelizuj.pl , ZnajdzRekolekcje.pl, DobraSpowiedz.pl oraz witrynę, na której można zamówić intencje mszalne przez Internet – Gregorianka.pl 

Prowadzi kanał na YouTubie Prawdę Powiedziawszy – ewangelizuj_pl: https://www.youtube.com/c/ewangelizuj 

Człowiek wielu hobby. Oprócz gotowania (bo skończył przed seminarium technikum gastronomiczne) lubi fotografię i grafikę komputerową ( Adobe Illustrator, Adobe Photoshop). Jego prace można zobaczyć m.in. tutaj: ( https://stock.adobe.com/pl/contributor/203522734/Piotr%20Slizewski ). Poza tym z racji na nowo otwartą drogę – produkcję filmów, ukończył kurs pisania scenariuszy filmowych oraz kurs pisania powieści. Ćwiczył z trenerem umiejętności aktorskie według techniki Ivany Chubbuck. Słowem – życie księdza nie musi być nudne. Tak jak w życiu każdego człowieka – wszystko co robimy, możemy wykonywać na większą chwałę Bożą. Każda uzyskana przez nas umiejętność jest nowym kolorem w relacjach z Bogiem i ludźmi.

Czy to kosztuje?

Kierownictwo duchowe nie kosztuje. Nie jest ono prowadzone dla pieniędzy. Przyjęło się jednak (na samą prośbę osób, które są duchowo prowadzone i czują wdzięczność za poświęcony czas i przygotowanie), że po każdym spotkaniu przekazuje się dobrowolną ofiarę na ewangelizację (na tworzone filmy, materiały ewangelizacyjne, utrzymanie portali, hosting, wykupienie domen, obsługę informatyczną itd.). Ofiara jest dobrowolna. Nr. konta bankowego: 22 2490 1044 0000 4200 4090 7347  Proszę zatytułować swój przelew: np. Darowizna dla ks. Piotra Śliżewskiego

Od kiedy możemy zacząć?

 

Wystarczy wysłać email z informacją o chęci rozpoczęcia kierownictwa duchowego na adres:  redakcja@ewangelizuj.pl 

Wyznaczamy termin pierwszego spotkania i ruszamy w przygodę upiększania naszego wnętrza 🙂

Błogosławię+

Ks. Piotr Śliżewski

 

 

Publikacje

Nie jest trudne znaleźć dobrą książkę. My wam proponujemy nasze autorskie dzieła! Oczywiście o sakramencie Spowiedzi Świętej!

Strona Główna

Pin It on Pinterest