Obmyj, co nieświęte
Obmyj, co nieświęte
Powyższy wers, jak pewnie niektórzy rozpoznają, pochodzi z hymnu do Ducha Świętego, który słyszymy najczęściej w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, kiedy śpiewa się go tuż przed Ewangelią. Jest wezwaniem Ducha Świętego i prośbą, aby On nas przemienił. Zwracając się do Trzeciej Osoby Boskiej, prosimy między innymi, aby obmył to, co w nas nieświęte. Niebezpośrednio, ale zwraca to naszą uwagę na sakrament pokuty, w którym Duch Święty działa i wylewa się na nas. Spowiednicy udzielając rozgrzeszenia za popełnione grzechy, czynią to na mocy słów wypowiedzianych przez Jezusa do apostołów: Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane. (J 20,22-23) To właśnie dzięki działaniu Ducha w sakramencie pokuty pokonany zostaje grzech, a więc zostaje w nas obmyte to, co nieświęte i brudne.
Często zapominamy o obecności Ducha Świętego podczas spowiedzi świętej. Pamiętamy o tym, że miłosierny Bóg Ojciec przebacza nam grzechy. Wiemy, że kapłan działając w imieniu Chrystusa odpuszcza lub zatrzymuje grzechy. Nie uświadamiamy sobie jednak roli Ducha Świętego. Sprowadzamy jego obecność do momentu wykonywania rachunku sumienia, który poprzedzamy modlitwą właśnie do Niego. Tymczasem On działa w nas nieustannie, a już sama decyzja o przystąpieniu do spowiedzi świętej, jest wprowadzeniem na drogę nawrócenia, możliwym dzięki Duchowi Świętemu. To On przemienia nasze grzeszne serca, pobudzając je do żalu za grzechy i nakłaniając do przyjęcia Bożej miłości w sakramencie pokuty. Kiedy przeprowadzi nas przez „etapy przygotowawcze”, następuje moment obmycia tego, co wcześniej pomógł nam zobaczyć podczas rachunku sumienia. W spowiedzi świętej mamy do czynienia z dokonanym pod działaniem Ducha Świętego procesem wyzwolenia nas z niewoli grzechu i nieprawości. Następuje odnowienie, które czyni nas nowym człowiekiem.
Przystępując do spowiedzi świętej warto pamiętać o Osobie Ducha Świętego i współpracować z nim na każdym etapie wypełniania pięciu warunków dobrej spowiedzi. Być może zbyt często polegamy tylko na sobie, albo traktujemy spowiedź jak „odhaczenie” religijnego obowiązku. Tymczasem Sakrament Pokuty to spotkanie z Bogiem w Trójcy Świętej, a więc również z Duchem Świętym. Na obecność całej Trójcy Świętej wskazują bezpośrednio słowa, które wypowiada do nas kapłan w konfesjonale: „Bóg, Ojciec miłosierdzia, który pojednał świat ze sobą przez śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju przez posługę Kościoła. I ja odpuszczam tobie grzechy w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.”
Magdalena Pawełczyk
Najnowsze artykuły
Spowiedź i nawrócenie
Spowiedź i nawrócenie. Polepsz swoje życie! Nie wystarczy się wyspowiadać. Po spowiedzi muszą nastąpić konkretne zmiany. Zobacz jakie!
Sumienie. Wyrzuty vs. dojrzałe sumienie.
Sumienie. Wyrzuty vs. dojrzałe sumienie. Jak kształtować sumienie, by było skutecznym narzędziem do zbawienia?
Lęk przed spowiedzią
Lęk przed spowiedzią. Jak go pokonać? Przeczytaj artykuł ks. Piotra Śliżewskiego.
Po co mi spowiedź? Argumenty!
Po co mi spowiedź? Argumenty! Przeczytaj artykuł ks. Piotra Śliżewskiego, który wyjaśni, dlaczego spowiedź jest dobrym rozwiązaniem.
Pierwsza spowiedź a Pierwsza Komunia Święta – pomocnik
Pierwsza Komunia święta to uroczystość całej rodziny. W ramach przygotowań do tego Dnia, zarówno dziecko, jak i cała jego rodzina mogą skorzystać ze spowiedzi świętej. W spowiedzi świętej bardzo pomaga modlitewnik komunijny oraz Pismo święte. Biblia jest w...
Inni też się spowiadają! To coś znaczy!
Rzecz, którą musimy zobaczyć przed samą spowiedzią to sprawdzenie, czy aktualnie ksiądz kogoś nie spowiada (po drugiej stronie konfesjonału). Przed polskimi konfesjonałami bywają (na szczęście dla nas wszystkich!) kolejki, które trzeba uszanować. Kolejki przed...