Chcę być czysta!
Chcę być czysta!
„(…) Twoje serce niech strzeże nakazów, bo wiele dni i lat życia i pełnię ci szczęścia przyniosą” (Prz 3, 1-2).
Większość z nas, mówiąc słowo “czystość”, ma na myśli: czystość seksualną, czystość przedmałżeńską. I słusznie. Ale… to tylko wycinek całej jej rzeczywistości. Bo czystość to znacznie więcej, niż rezygnacja z seksu przed ślubem, to więcej niż niekorzystanie ze środków antykoncepcyjnych, wierność współmałżonkowi i dbanie o seksualną czystość ze sobą samym. Czystość to nie tylko kwestia przestrzegania 6 przykazania Bożego: “Nie cudzołóż”. Znaczy to o wiele więcej. Ta rzeczywistość dotyczy naszego stosunku względem wszystkich Jego przykazań. Szczególnie tego o Miłości.
Czystość to postawa. Wobec Boga, ludzi i siebie samego. Odbywa się ona na każdej płaszczyźnie naszego życia. Czystość, to nie tylko brak złych czynów, ale też piękne zamiary, pragnienia i intencje.
Czyste serce
Serce w Piśmie Świętym, zarówno w Starym, jak i Nowym Testamencie, utożsamiane jest z wnętrzem człowieka, z jego sumieniem. Bywa synonimem środka, rozumu, woli.
W Księdze Przysłów jest mowa o tym, że “(…) ku mądrości nachylisz swe ucho, ku roztropności nakłonisz swe serce, tak, jeśli wezwiesz rozsądek, przywołasz donośnie rozwagę” (Prz 2,2). W Słowie Bożym czytamy też o Maryi, która widząc w żłobie dopiero co urodzone przez Nią Niemowlę i widząc gości w stajence, którzy przyszli oddać temu Dziecięciu pokłon, “zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu”. (Łk 2,15-19). W sercu, a więc we wnętrzu, w tym najgłębszym miejscu w Niej, które stanowiło o jej tożsamości.
Przymiotnik “czysty”, często występuje w wielu konfiguracjach w Piśmie Świętym. Używa się go na określenie czystości fizycznej: “Wykąpany potrzebuje tylko nogi sobie umyć, bo cały jest czysty” (J 13,10), jak też czystości moralnej, religijnej: “Z serca bowiem pochodzą złe myśli, zabójstwa, cudzołóstwa, czyny nierządne, kradzieże, fałszywe świadectwa, przekleństwa. To właśnie czyni człowieka nieczystym” (Mt 15, 18-20).
“Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą.” (Mt 5,8)
Czyste serce wyzwala w Bogu pragnienie udzielania błogosławieństwa, a więc napełniania nas życiem (por. Ps 65,11). Bóg chce czystych napełniać życiem wiecznym. W końcu, samo oglądanie Boga „twarzą w twarz” jest na swój sposób oznaką czystości.
Oto Bóg, w swojej wielkiej miłości do człowieka, daje mu najcenniejszy z możliwych darów – Siebie Samego na wieczność. Wystarczy, że będę mieć czyste serce. Tylko tyle. Czy chcemy sprostać temu zadaniu? Wielkość nagrody naprawdę zachęca do wysiłku…
Marta S.
Najnowsze artykuły
Spowiedź i nawrócenie
Spowiedź i nawrócenie. Polepsz swoje życie! Nie wystarczy się wyspowiadać. Po spowiedzi muszą nastąpić konkretne zmiany. Zobacz jakie!
Sumienie. Wyrzuty vs. dojrzałe sumienie.
Sumienie. Wyrzuty vs. dojrzałe sumienie. Jak kształtować sumienie, by było skutecznym narzędziem do zbawienia?
Lęk przed spowiedzią
Lęk przed spowiedzią. Jak go pokonać? Przeczytaj artykuł ks. Piotra Śliżewskiego.
Po co mi spowiedź? Argumenty!
Po co mi spowiedź? Argumenty! Przeczytaj artykuł ks. Piotra Śliżewskiego, który wyjaśni, dlaczego spowiedź jest dobrym rozwiązaniem.
Pierwsza spowiedź a Pierwsza Komunia Święta – pomocnik
Pierwsza Komunia święta to uroczystość całej rodziny. W ramach przygotowań do tego Dnia, zarówno dziecko, jak i cała jego rodzina mogą skorzystać ze spowiedzi świętej. W spowiedzi świętej bardzo pomaga modlitewnik komunijny oraz Pismo święte. Biblia jest w...
Inni też się spowiadają! To coś znaczy!
Rzecz, którą musimy zobaczyć przed samą spowiedzią to sprawdzenie, czy aktualnie ksiądz kogoś nie spowiada (po drugiej stronie konfesjonału). Przed polskimi konfesjonałami bywają (na szczęście dla nas wszystkich!) kolejki, które trzeba uszanować. Kolejki przed...