Nie tylko dla mających problemy z bezsennością
czyli Noc konfesjonałówNie tylko dla mających problemy z bezsennością czyli Noc konfesjonałów
Co roku, gdy zbliża się Wielkanoc, Polacy tłumnie oblegają konfesjonały. Czasem doprowadza to do sporych kolejek. Zdarza się, że swoje trzeba odczekać. Często sami jesteśmy sobie winni, odkładając spowiedź świętą na ostatnią chwilę. Kościół i w tym wypadku wychodzi nam naprzeciw. Od 2010 roku organizowana jest w Polsce wyjątkowa akcja społeczna pod tajemniczo brzmiącą nazwą „Noc Konfesjonałów”.
Akcja ta polega na całonocnym dyżurze kapłanów w konfesjonale w danej świątyni. Najczęściej odbywa się ona w nocy z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę, choć w niektórych miejscach z nocnej spowiedzi można skorzystać także w inne dni Wielkiego Tygodnia. Sakramentowi pokuty towarzyszą w tę noc modlitwy, czuwania, adoracje i nauki pomagające w jak najlepszym przygotowaniu do sakramentu spowiedzi. Jest to opcja dla tych, którzy na co dzień są zabiegani i tempo życia nie pozwala znaleźć im wystarczająco dużo czasu na odbycie dobrej i owocnej spowiedzi. Niektórzy z nas przyjeżdżają do domu na święta z bardzo daleka, zwłaszcza ci którzy na co dzień pracują za granicą. Jest więc to dla nich najlepsza okazja, aby przygotowanie do świąt Zmartwychwstania Pana Jezusa, chociaż ekspresowe, bo na ostatnią chwilę, stało się mimo wszystko duchowym przeżyciem. Korzystając z Nocy Konfesjonałów stajemy się trochę jak Nikodem, którego postać jest nam znana z Ewangelii. Przyszedł on do Jezusa w nocy. Był dostojnikiem żydowskim, który należał do stronnictwa faryzeuszów, które było przeciwne Jezusowi. Być może trochę się wstydził przed innymi faryzeuszami i dlatego wybrał spotkanie pod osłoną nocy. A być może po prostu nocą rozmawia się najlepiej. Każdy z nas chyba kiedyś tego doświadczył. Poniekąd można przenieść to na nasze spowiedzi w ramach Nocy Konfesjonałów. Kiedy jest ciemno, mniej widać, ale paradoksalnie właśnie wtedy jest nam łatwiej otworzyć swoją duszę i serce. Panująca wówczas cisza i intymna atmosfera na pewno ma pozytywny wpływ na właściwe przeżycie sakramentu pokuty.
Pierwsza edycja Nocy Konfesjonałów zorganizowana została dla uczczenia piątej rocznicy śmierci św. Jana Pawła II w 2010 r. W pierwszym roku w inicjatywie wzięły udział jedynie trzy świątynie. Obecnie akcja obejmuje całą Polskę, tak że każdy z nas ma możliwość skorzystania ze spowiedzi w ramach Nocy Konfesjonałów w bliżej bądź dalej oddalonym kościele. Co więcej, z inicjatywy papieża Franciszka w diecezjach całego świata odbywa się podobna akcja o nazwie „24 godziny dla Pana”. Polega ona na całodobowej adoracji Najświętszego Sakramentu i oczekiwaniu kapłanów w konfesjonałach. Kościół proponuje nam wiele narzędzi do tego, aby zatroszczyć się o swoją duszę i pogłębić relację z Bogiem. To jednak od nas zależy decyzja czy będziemy chcieli z nich skorzystać.
Magdalena Pawełczyk
Najnowsze artykuły
Spowiedź i nawrócenie
Spowiedź i nawrócenie. Polepsz swoje życie! Nie wystarczy się wyspowiadać. Po spowiedzi muszą nastąpić konkretne zmiany. Zobacz jakie!
Sumienie. Wyrzuty vs. dojrzałe sumienie.
Sumienie. Wyrzuty vs. dojrzałe sumienie. Jak kształtować sumienie, by było skutecznym narzędziem do zbawienia?
Lęk przed spowiedzią
Lęk przed spowiedzią. Jak go pokonać? Przeczytaj artykuł ks. Piotra Śliżewskiego.
Po co mi spowiedź? Argumenty!
Po co mi spowiedź? Argumenty! Przeczytaj artykuł ks. Piotra Śliżewskiego, który wyjaśni, dlaczego spowiedź jest dobrym rozwiązaniem.
Pierwsza spowiedź a Pierwsza Komunia Święta – pomocnik
Pierwsza Komunia święta to uroczystość całej rodziny. W ramach przygotowań do tego Dnia, zarówno dziecko, jak i cała jego rodzina mogą skorzystać ze spowiedzi świętej. W spowiedzi świętej bardzo pomaga modlitewnik komunijny oraz Pismo święte. Biblia jest w...
Inni też się spowiadają! To coś znaczy!
Rzecz, którą musimy zobaczyć przed samą spowiedzią to sprawdzenie, czy aktualnie ksiądz kogoś nie spowiada (po drugiej stronie konfesjonału). Przed polskimi konfesjonałami bywają (na szczęście dla nas wszystkich!) kolejki, które trzeba uszanować. Kolejki przed...